tarafından

Aday Sayısı 5 Milyonu Geçti


Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 2008 yılında yaptıkları 40’a yakın sınava giren aday sayısının, 5 milyonu geçtiğini bildirdi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) düzenlenen bir toplantıya katılmak üzere Samsun’a gelen Prof. Dr. Yarımağan, OMÜ Rektörlüğü Senato Salonu’ndaki toplantı öncesinde açıklamada bulundu.

ÖSYM olarak 2009 yılında 8 ayrı merkezde yapacakları toplantıların 7’incisi için Samsun’da bulunduklarını belirten Prof. Dr. Yarımağan, ÖSYM’nin Türkiye’de çok sayıda sınavı yürüten bir kurum haline geldiğini söyledi.

ÖSYM’nin yoğun bir çalışma temposu içinde olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yarımağan, şunları kaydetti:

”Sadece 2008 yılında yaptığımız 40’a yakın sınava giren adayların sayısı 5 milyonu geçti. ÖSYM olarak ülkemizde çok sayıda sınavı yürüten bir kurum haline geldik. Bu sınavları biz sadece ÖSYM’nin 300 kişilik kadrosuyla yürütmüyoruz. 300 kişilik kadroya ek olarak 151 sınav merkezindeki yöneticilerimiz, yönetici yardımcıları, sınavlarda görev alan öğretim üyesi ve öğretmenler ile soruların hazırlanmasında ve araştırmalarda Ankara’da bize destek olan sayıları yüzü aşan öğretim üyesiyle birlikte bu başarıyı sağlıyoruz.”

Böylesi geniş katılımlı sınavları yürütebilmek için yılda bir kez de olsa sınav merkezi yöneticileri ile bir araya geldiklerini ifade eden Prof. Dr. Yarımağan, ”Sorunlarımızı birlikte konuşmak belirli konuları hep birlikte çözmek için bir araya geliyoruz” dedi.

Toplantıya katılan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan da ÖSYM’nin Türkiye’de güven sağlamış önemli kurumlardan biri olduğunu söyledi.

ÖSYM gibi herkes tarafından kabul gören ve güven duyulan köklü kurumlara ülkenin ihtiyacı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Akan, ÖSYM’nin önemli bir görevi yerine getirdiğini belirtti.

aa

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s