tarafından

Alexander Rybak Biyografisi


2009 Eurovision birincisi olduktan sonra tüm gözler ona yöneldi. Çoğu kişinin ilk defa tanıdığı ve yarışmanın başından beri favoriler arasında gösterilen, sempatikliği ve genç yaşıyla başarılı sanatçı oldukça dikkat çekiyor.Alexander Rybak

Alexander Rybak, 1986 yılında o zamanda Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin Minsk şehrinde dünya’ya geldi. Kendisi kemancı, şarkıcı, oyuncu ve bestecidir.

Rybak 5 yaşından beri enstrüman çalmaktadır şu anda da hem piyano hem de keman çalmaktadır. Ailesi de sanatçı olan Alexander’ın annesi Natalia Valentinovna Rybak ünlü bir piyanisttir. Babası Igor Alexandrovich Rybak da Norveç’te çok tanınan bir kemancıdır. Alexander “Eğlendirmeyi her daim sevdim ve bu bir şekilde sanki benim ilahi görevim” demiştir. Şu anda Norveç’in başkenti Oslo’nun dışındaki Nessoden bölgesinde yaşamaktadır.

Rybak hayli saygın bir ödül olan Anders Jahres ödülü ile 2004 yılında ödüllendirilmiştir. Norveç’in bir Popstar yarışmasına katılmıştır ve yarı finale kadar çıkmayı başarmıştır. 2006 yılında NRK (Norveç Devlet Televizyonu) tarafından düzenlenen Kjempesjansen adlı yetenek yarışmasını kendi şarkısı olan Foolin ile kazanmıştır. Alexander ayrıca a-ha grubunun solisti Morten Harket ve Arve Tellefsen gibi isimlerle çalışmıştır. 2007 yılında bir Oslo Nye Teater yapımı olan Fiddler on the Roof (Damdaki Kemancı) müzikalinde kemancıyı oynamıştır. Buradaki rolü sayesinde Heddaprisen ödülünü kazanmıştır. Grete Salomonsen’in yönettiği Yohan adlı filmde Levi rolünde yer almıştır ve tanınmış model Aylar Lie ile oynamıştır.

Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen yarışmayı Rus ve Norveç halk ezgilerinden esinlendiği Fairytale isimli şarkısı ile 387 puan toplayarak kazanmıştır. Şarkının söz ve müziği kendisine aittir. Şarkı, ünlü modern halk dansı topluluğu Frikar ile sahnelenmiştir. Şarkı Norveç’in en büyük gazetelerinden olan Dagbladet’ten tam puan almıştır. ESCtoday (Eurovision’da Bu Gün) isimli sitede yarı final elemelerinden finale kimlerin çıkacağı konusundaki bir ankette %71.3 oyla başı çekmiştir.

Norveç’te yapılan ön eleme yarışmasında ezici bir üstünlük ile oy veren 9 ilin hepsinde de en yüksek puanı almıştır. Öyle ki telefon ile oylama ve jüri oylarının sonucunda Rybak 747.888 puan elde ederken ikinciliği kazanan Tone Damli Aaberge sadece 121.856 puan alabilmiştir.

Böylece yarı final elemelerine katılma şansı kazanan şarkı yarı final elemelerini geçerek finale kalmış, ve finalde de kırılması zor bir miktarda puan toplayarak rekor kırmış ve 1. olmuştur. (medya73)

Alexander Rybak Biyografisi” üzerine 2 yorum

  1. cok güzel sarkı asıgım sana alexander rybak xD

  2. aaaaşşşşşııııııığğğğğğııııııımmmmm sssssaaaaaannnnnnnaaaaa aaaaaalllllllleeeeeexxxxaaaannnnnnddddddeeeeerrrrrr çççççççoooookkkk ttttttaaaaattttttllllııııııısssssssssıııııııınnnnn vvvveeee yyyyyyyaaaaaakkkkkkkkıııııııııışşşşşşşşşşıııııııııkkkkkkkkkkllllllllllllıııııııııııııssssssssssssssıııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııınnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s