tarafından

ÖSS’de bu yıl başarı yüzde 30 artacak


ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan 2009 yılı ÖSS ile ilgili bilgiler verdi. Bu yılki başarı oranının yüzde 30 artması hedeflediklerini söyledi.Öss

Pazar günü yapılacak sınav hakkında ÖSYM Başkanı bilgi verdi. 2009 ÖSS’ye başvuran öğrenci sayısındaki düşüşe karşın, kontenjanlardaki artışa dikkat çekerek “Bu sene sınava girenler, geçen sene aynı koşullarda sınava başvuran adaylara göre, yüzde 30 daha fazla bir yükseköğretim programını kazanma şansına sahipler” dedi. 

ÖSYM Başkanı sınavın, Türkiye ve Lefkoşe’de toplam 151 merkezde gerçekleşeceğini belirterek, “Sınava yaklaşık 1 milyon 350 bin aday katılacak” dedi.

Bu sene 101 bin kişinin sınavsız geçiş için başvurduğunu belirten Yarımağan, “Sınava girmek için başvuran sayısı ise yaklaşık 1 milyon 350 bin. Toplam sayı, 1 milyon 451 bin. Bu sayı geçen seneye göre 190 küsur bin azalmayı gösteriyor. Bu da yaklaşık yüzde 15’lik bir azalma anlamına geliyor. Yani aday sayısında yüzde 15 bir azalma var” diye konuştu.

KONTENJAN ARTTIRILDI

Bunun yanında kontenjanlarda yapılan artışa dikkat çeken Yarımağan, artışın daha çok ikinci öğretim, yeni açılan programlar ve belirli alanlarda yapıldığını vurguladı. Ayrıntılı incelemeyi henüz yapmadığını söyleyen Yarımağan, şöyle devam etti: “Fakat devlet üniversitelerinde yüzde 15, vakıf üniversitelerinde yüzde 20 olmak üzere, toplamda yüzde 17 lik bir artış olduğunu söyleyebiliriz. Eğer aday sayısı yüzde 15 azalır, kontenjan da yüzde 15 küsur artarsa, bu toplamda en az yüzde 30’luk bir şansın artışı anlamına geliyor. Yani bu sene sınava başvuranlar, geçen sene aynı koşullarda sınava başvuran adaylara göre, yüzde 30 daha fazla bir yükseköğretim programını kazanma şansına sahipler.”

CEP TELEFONUYLA GELMEYİN

Sınava sayılı günler kala, adaylara dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda uyarılarda bulunan Yarımağan; özellikle büyük şehirlerde sınava gireceklerin, sınavdan bir iki gün önce sınav yerini görmelerini tavsiye etti. Sınavın 09:30’da başlayacağını anımsatan Yarımağan, “Ancak adayların sınavdan bir saat önce, binada bulunmalarında yarar var. Adaylar genelde 09:00’dan önce binalara alınmaya başlanıyor.” dedi. Cep telefonu yasağının altını çizen Yarımağan, “Son yıllarda kopya çekmek için kullananlar olduğu için, binaya cep telefonu ile girmek yasaklandı ” diye konuştu. (haber7)

Reklamlar

ÖSS’de bu yıl başarı yüzde 30 artacak” üzerine 3 yorum

  1. yarış atı olma sırası…

  2. inş istanbul üniversitesi işletmeye giderim yaw

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s