tarafından

Vakıf üniversitelerinde eğitim ücretleri (2009-2010)


Türkiye’de halen eğitim-öğretim veren 34 vakıf üniversitesinden 12’si 2009-2010 akademik yılında öğrencilerden alacakları eğitim-öğretim ücretini artırmazken, diğerleri yüzde 2 ile 22 arasında değişen oranlarda zam yaptı.

vakif-universiteleri

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 12 vakıf üniversitesinin ücreti bu yıl değişmedi, diğerleri ise okul ücretlerini yüzde 2 ile yüzde 22 arasındaki oranlarda artırdı.

Başkent, Doğuş, Kadir Has, Yeditepe, Beykent, TOBB ETÜ, Haliç, Işık, Maltepe, Sabancı, İstanbul Arel ve İstanbul Ticaret üniversiteleri ücret artırmadı. Maltepe Üniversitesi geçen yıl da ücret artışı yapmamıştı.

Atılım Üniversitesi de İşletme ve Fen Edebiyat Fakülteleri ile hazırlık sınıfı ücretlerini sabit tutarken, Mühendislik ve Hukuk fakültelerinde yüzde 4 zam gerçekleştirdi.

Vakıf üniversitelerinde en yüksek ücreti tıp fakültelerinde okumak isteyen öğrenciler ödeyecek. Tıp fakültelerinin yıllık ücretleri 17-35 bin TL arasında değişiyor. Tıp fakültelerini diş hekimliği, eczacılık ve mühendislik fakülteleri izliyor.

Türkiye’de halen toplam 45 vakıf üniversitesi bulunuyor. Bunlardan 34’ü halen eğitim-öğretim hizmetini sürdürürken, 4’ü eğitim-öğretime başlamaya hazırlanıyor. Son olarak 7 vakıf üniversitesinin kuruluşuna ilişkin kanun geçen hafta yürürlüğe girdi.

Halen eğitim-öğretim hizmeti veren vakıf üniversitelerinin gelecek akademik yıl için ilan ettikleri yıllık eğitim-öğretim ücretleri şöyle:

ATILIM ÜNİVERSİTESİ: Mühendislik Fakültesi ve Hukuk Fakültesi KDV dahil 12 bin 500 ABD doları. Diğer lisans programları ile tüm bölümlerin hazırlık sınıfları KDV dahil 12 bin ABD doları. (Merkez Bankası ABD dolar döviz alış kurunun 1.50 TL’yi aşması durumunda 2009-2010 öğretim yılı için dolar kuru en fazla 1.50 TL olarak esas alınacak.)

Uzaktan eğitim sistemiyle Türkçe eğitim veren ön lisans programlarının ücreti KDV hariç 3 bin TL.

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ: İngilizce hazırlık ve lisans programlarının ücretleri KDV hariç toplam 19 bin 750 TL. Ön lisans programları ve İngilizce hazırlık KDV hariç 10 bin 900 TL.

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ: Tıp ve Diş Hekimliği fakülteleri KDV dahil 18 bin TL. Mühendislik Fakültesi KDV dahil 16 bin 500 TL, diğer lisans programları ve İngilizce hazırlık KDV dahil 14 bin 500 TL. Ön lisans programları için KDV dahil 12 bin TL.

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ: Bütün bölüm ve programların ücreti KDV dahil 16 bin 900 TL.

ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ: Tüm lisans bölümleri ve hazırlık sınıfı KDV hariç 13 bin 500 TL. Ön lisans programları KDV hariç 6 bin 750 TL.

İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ: Tıp fakültesi KDV hariç 26 bin TL, Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümü KDV hariç 13 bin TL, Florence Nightingale Hastanesi Hemşirelik Yüksekokulu ve Sağlık Yüksekokulu bölümleri KDV hariç 6 bin 500 TL. Sağlık Yüksekokulu, Beslenme ve Diyetetik, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümleri KDV hariç 7 bin 500 TL, Ebelik bölümü KDV hariç 6 bin 500, meslek yüksekokulu programları KDV hariç 5 bin 500 TL.

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ: Mühendislik Mimarlık Fakültesi KDV dahil 18 bin 960 TL, Hukuk Fakültesi ile Sanat ve Tasarım Fakültesi KDV dahil 18 bin 500 TL, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi KDV dahil 17 bin 640 TL, İngilizce hazırlık KDV dahil 17 bin 500 TL, meslek yüksekokulları KDV dahil 9 bin 980 TL.

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ: Tüm bölümler, meslek yüksekokulu ve hazırlık sınıfları KDV hariç 16 bin 500 TL.

DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ: İngilizce lisans programları KDV dahil 17 bin 940 TL. Türkçe lisans programları KDV dahil 16 bin 800 TL. Lisans programlarının İngilizce hazırlık sınıfı KDV dahil 17 bin 940 TL. Meslek yüksekokullarının Türkçe gündüz programlarında KDV dahil 5 bin 820 TL, Türkçe ikinci öğretim programlarında ise KDV dahil 6 bin 720 TL.

İZMİR ÜNİVERSİTESİ: Mühendislik Fakültesi KDV dahil 14 bin TL, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Fen-Edebiyat Fakültesi KDV dahil 13 bin TL, İngilizce hazırlık sınıfı KDV dahil 11 bin TL. Meslek Yüksekokulu KDV dahil 8 bin TL.

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ: İngilizce hazırlık dahil İşletme ve Mühendislik programları KDV dahil 25 bin TL.

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ: Meslek yüksekokulu İşletme Yönetimi (uzaktan eğitim) programının İngilizce hazırlık ve diğer sınıfları KDV hariç 9 bin 500 TL. Diğer tüm fakülteler ve meslek yüksekokulu programlarının İngilizce hazırlık programı KDV hariç 17 bin TL. Tüm fakülteler ile meslek yüksekokuluna bağlı diğer tüm programlar KDV hariç 18 bin 400 TL.

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ: Fen-Edebiyat, Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler ve İletişim fakülteleri KDV hariç 16 bin TL. Hukuk Fakültesi KDV hariç 17 bin TL. Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu KDV hariç 10 bin TL. Sosyal Bilimler MYO ve Teknik Bilimler MYO 7 bin TL. Hazırlık sınıfı KDV hariç 15 bin TL.

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ: İngiliz Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik-Bilgisayar, İstatistik, Ekonomi ve Finans, Muhasebe ve Finans Yönetimi, İşletme (Türkçe), Gazetecilik Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Radyo Sinema ve Televizyon bölümleri KDV hariç 14 bin TL.

Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği bölümleri KDV hariç 16 bin TL. Hukuk Fakültesi 17 bin TL. Diğer lisans programları KDV hariç 15 bin TL.

Ön lisans programlarından öğretim dili İngilizce, Rusça ve İspanyolca olan programlar ile Mimari Restorasyon, Gıda Teknolojisi, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Moda Tasarımı, Otomotiv Teknolojisi, Radyo ve Televizyon Programcılığı ile Fotoğrafçılık ve Kameramanlık programlarının gündüz ve ikinci öğretim ücreti KDV hariç 7 bin 500 TL. Bilgi Güvenliği Teknolojisi (İngilizce), Bilgisayar Teknolojisi (İngilizce) gündüz ve ikinci öğretim eğitim ücreti KDV hariç 9 bin 500 TL. Diğer ön lisans programlarının gündüz ve ikinci öğretim ücretleri ise KDV hariç 7 bin TL. Uzaktan öğretim yapılan ön lisans programlarının öğretim ücreti KDV hariç 3 bin TL.

Tüm lisans programlarının İngilizce hazırlık eğitimi ücreti KDV hariç 13 bin TL. Ön lisans programlarının İngilizce hazırlık eğitimi gündüz ve ikinci öğretim ücreti KDV hariç 7 bin TL.

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ: Diş Hekimliği Fakültesi KDV hariç 30 bin TL, Tıp Fakültesi KDV hariç 25 bin TL, Eczacılık Fakültesi KDV hariç 22 bin 500 TL, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi KDV hariç 18 bin TL, Fen-Edebiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Ticari Bilimler Fakültesi, yabancı dil hazırlık programları KDV hariç 15 bin TL. Eğitim Fakültesi ile Sağlık Bilimleri Fakültesi KDV hariç 10 bin TL.

BEYKENT ÜNİVERSİTESİ: Tüm lisans programları ve İngilizce hazırlık programı KDV hariç 12 bin 704 TL. Ön lisans programları KDV hariç 6 bin TL.

TOBB ETÜ: Bütün bölümler ve programlar KDV dahil 16 bin 750 TL.

HALİÇ ÜNİVERSİTESİ: Hemşirelik Yüksekokulu KDV dahil 7 bin 500 TL, İngilizce hazırlık KDV dahil 10 bin TL. Fen-Edebiyat Fakültesi, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Uygulamalı Matematik KDV dahil 11 bin TL, Psikoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümleri KDV dahil 13 bin TL, Mütercim-Tercümanlık KDV dahil 12 bin TL, Mimarlık, Endüstri Mühendisliği, İşletme (İngilizce), Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik bölümleri KDV dahil 14 bin TL. Bilgisayar Mühendisliği ile Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği KDV dahil 15 bin TL. Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İşletme (Türkçe), İşletme Enformatiği ve Turizm İşletmeciliği KDV dahil 13 bin TL. Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Beslenme ve Diyetetik bölümleri KDV dahil 11 bin TL, Ebelik KDV dahil 7 bin 500 TL.

IŞIK ÜNİVERSİTESİ: Hazırlık ve lisans programları KDV hariç 15 bin 900 TL.

KOÇ ÜNİVERSİTESİ: Bütün programlar KDV dahil 27 bin 500 TL. Hemşirelik Yüksekokulu KDV dahil 7 bin YTL.

MALTEPE ÜNİVERSİTESİ: Tıp Fakültesi KDV dahil 22 bin 500 TL. Eğitim Fakültesi KDV dahil 13 bin 850 YTL. Diğer fakülteler ile hazırlık sınıfları KDV dahil 16 bin 950 TL.

Meslek Yüksekokulu KDV dahil 9 bin 250 TL. Hemşirelik Yüksekokulu KDV dahil 6 bin 500 TL. Uzaktan eğitim sistemiyle öğrenci kabul eden programlar KDV dahil 2 bin 800 TL.

SABANCI ÜNİVERSİTESİ: Tüm programlar KDV dahil 25 bin TL.

İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ: Bütün lisans programları KDV dahil 7 bin 850 ABD Doları karşılığı TL.

İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ: Fen Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik-Mimarlık ve İletişim fakülteleri, İngilizce hazırlık KDV hariç 14 bin TL. Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunun bölümleri ve İngilizce hazırlık programı KDV hariç 13 bin TL. Meslek yüksekokuluna bağlı tüm ön lisans programlarının gündüz öğretimi, İngilizce hazırlık sınıfı ve program öğretim ücreti KDV hariç 6 bin TL. İkinci öğretim ücreti KDV hariç 6 bin 750 TL.

FATİH ÜNİVERSİTESİ: Tıp Fakültesi KDV dahil 17 bin 600 TL. Mühendislik ve İktisadi ve İdari Bilimler fakültelerinin İngilizce programları ve Hukuk Fakültesi KDV dahil 16 bin 500 TL. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin Türkçe programları ise KDV dahil 14 bin 850 TL.

Fen-Edebiyat Fakültesinin İngilizce ve dil programları KDV dahil 12 bin 650 TL, Türkçe programları KDV dahil 11 bin 550 TL. Hemşirelik Yüksekokulu KDV dahil 11 bin 500 TL. Meslek yüksekokulları ve ikinci öğretim programları KDV dahil 9 bin TL. Bütün ön lisans ve lisans programlarının hazırlık okulu KDV dahil 14 bin 500 TL.

İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ: Lisans programları, KDV hariç 10 bin 800 TL. Meslek Yüksekokulu KDV hariç 6 bin 480 TL. İngilizce lisans hazırlık KDV hariç 10 bin 800 TL, İngilizce ön lisans hazırlık KDV hariç 6 bin 480 TL.

UFUK ÜNİVERSİTESİ: Tıp Fakültesi KDV dahil 12 bin ABD Doları karşılığı TL. Diğer fakülteler ve İngilizce hazırlık programı KDV dahil 10 bin 500 ABD Doları karşılığı TL. Hemşirelik Yüksekokulu ile İngilizce hazırlık programı KDV dahil 6 bin ABD doları karşılığı TL. Ön lisans programları KDV dahil 4 bin 500 ABD Doları karşılığı TL.

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ: İngilizce hazırlık sınıfı KDV dahil 12 bin YTL. Tüm fakülteler 14 bin TL. Meslek yüksekokulu programları KDV dahil 8 bin TL.

OKAN ÜNİVERSİTESİ: Fen Edebiyat Fakültesinde Eşit Ağırlıklı puan türüyle öğrenci alan programlar, Mühendislik-Mimarlık ve Hukuk fakülteleri KDV hariç 18 bin 800 TL. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu programları (Gastronomi hariç), Güzel Sanatlar Fakültesi 17 bin 300 TL.

Fen Edebiyat Fakültesi Sayısal ve Dil programları ile Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi programı KDV hariç 16 bin 800.

Ön lisans programları (İngilizce) KDV hariç 9 bin 400 TL. Ön lisansta ikinci öğretim programları KDV hariç 8 bin 400 YTL. Ön lisansta diğer programlar 8 bin 900 TL.

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ: İngilizce hazırlık dahil tüm programlar KDV hariç 16 bin TL.

ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ: Tıp fakültesi KDV hariç 35 bin TL, Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin tüm bölümleri KDV hariç 15 bin TL, Sağlık Hizmetleri MYO tüm programları KDV hariç 10 bin TL.

GEDİZ ÜNİVERSİTESİ :Tüm lisans programları KDV dahil 12 bin TL, önlisans programları KDV dahil 8 bin TL. İngilizce hazırlık sınıfı KDV dahil 10 bin TL.

MELİKŞAH ÜNİVERSİTESİ: Mühendisli-Mimarlık Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi KDV dahil 14 bin TL. Fen-Edebiyat Fakültesi ve lisans programlarının hazırlık sınıfları KDV dahil 13 bin TL.

ZİRVE ÜNİVERSİTESİ: Tüm lisans programları KDV dahil 13 bin 500 TL. Tüm önlisans programları KDV dahil 8 bin TL. İngilizce hazırlık programları KDV dahil 12 bin 500 TL. (AA)

Reklamlar

Vakıf üniversitelerinde eğitim ücretleri (2009-2010)” üzerine 38 yorum

 1. yazık ediyorlar bu ülkeye ve gençliğe.. eğitim çok pahalı..

 2. pardon “iyi” eğitim çok pahalı..

 3. Fiyatlar cep yakiyor. Burs kontenjanlari artmali.

 4. yapmayınn etmeyinn kıymayın bu gençliğee yazıktırr ya bu nasıl fiyatlardır allahımm

 5. 4 yıllık ucreleri bu kadar olmali cok pahali ya bu fiyatlara yurt disinda pasalar gibi istedigin univde okuyosun turkiyenin ne kadar gereksiz bi ulke yolunda ilerledigini gorun iste(yurt disindaki vakıf univ lerinin ucretlerini bi arastirin tavsiye ederim daha ucuz)

 6. turkiyede bu fiyatlar oldugu surece bosta kalan ogrenci artacaktir hic suphe yokki…turkiyede okuyacagima ayni fiyatlarda ve daha da dusuk ucretlerle yurt dısında daha da seckin universitelerde rahatlikla okuma imkanmiz var eger turkiyede okuma zorunulugunuz yoksa arastirmanizi siddetle tavsiye ederim….

 7. burs kazanmak ayrı dert parasını verip okumak ayrı dert.
  nasıl bir ğlkede yaşıyoruz böyle

 8. bu fıyatları belırleyen arkadaşlr baska dünyada yasıyolar galıba .ayıp ayıp ….eğitim görmenın bedelı bu kadar mı ağır olur .vicdan denen şeyi unutmuşlarr…

 9. bence bunun en büyük sorumlusu bu üniversıtelerin sahıbleri.kalıtelı eğitim vizyon dıye birsürü palavra atıyolarr.asgerı maasın 600 lıra bıle olmadığı bu ülkede böyle fıyatlarla üniversiteler olması utanç verici .Allah ıslah etsn…

 10. tamam durum saçma, tamam pahalı ama herkeste bu nasıl bi şikayetçiliktir. para verme tamam. burs kazanmak da ayrı dertmiş. iyi çalışma, para verme. öyle oturduğu yerde, çalışıp burs kazamak ayrı dert demesinden eğitime ne kadar istekli olduğu açıkça anlaşılan birine gel oku desinler. para veren, vermeyen, çalışan, çalışmayan herkese kollarını açsınlar. o anca bütün genç nüfusu karşılıcak kadar ççok üniversite olmasıyla olur ki, ne kadar az üni olduğu da belli. devlet bi şey yapmıyosa sorun ordadır. üniveristelerin sahipleri niye sorumlu olsun? adam üni açıyo, hayrına mı yapıyo yani, yapmak gibi bi zorunluluğu mu var? kendisinin ayrıca, istediği gibi ücretlendirir. ayrıca bütün dünyada çok yüksek ücretli üniversiteler var. ama ücretsiz de var diyosan o türkiyede de var zaten. isteyen çalışır, girer. ha çalışmak çok zor geldiyse de hayıflanıp durmasın kimse. durum belli, az üni olmasından dolayı insanlar giremiyo bi yere, bunun sorumlusu da sadece devlettir. ha durum böyleyken sen okumaya yine de çok hevesliysen uğraşır yaparsın. normali zaten çalışanın bi yere gelmesidir. istersen sen de o sıralamaya girersin. koşulları değiştiremiceğine göre en azından kendini kurtarırsın. böyle hayıflanmakla bi yere gelinmiceğini idrak edersin. özel üniversiteler var evet, sen istemezsen gitmezsin. kimse gel zorla bana para ver demiyor.

 11. sacmalıktr bu yahu boylesıne pahalı egtmmı olur
  zengının cocugu okusn durumu olmayanlar gıtsn sanayıde calıssın demenın baska bır versıyonu bu

 12. Bu ücretler acaba 4 yıllık mı yoksa hersene mi ödeniyor? biri beni aydınlatabilir mi…

 13. Bu fiyatlar ne böyle çok yüksek 😦

 14. acaba bu yeni fiyatlarmı ki?

 15. Bir işçi çocuğu olarak, tıp okumanın vakıf üniversitelerinde bu kadar pahalı olduğunu öğrendiğimden beri kara kara düşünüyorum. Galiba tıp okuyabilmem için gece gündüz çalışıp bir burs kazanmam gerekecek. Benim durumumdaki herkes için söylüyorum:Allah yardımcımız olsun

 16. Bu fiyatlar bana da pahalı geldi.Eğitim kalitesini yükseltmek için çalışıyoruz diyorlar bu şekilde mi yukseltıyorlar oldukça pahalı bı ücret insanların bilgilerini eğitimlerini değil ceplerını düşünüyorlar … :S

 17. bu kadarıda olmaz yane durumu kötü olup zar zor okuyanlar var eğitime değer veriyonuz anadık da pahaalı eğitim değil.

 18. ya devleti kaznmakta zor artık vakıfıda okumak zorr napıcaz biz ya hazırlık bari olmasa yine kolay olur önümüze engel oluyor hazırlık sınıfı geç geçebilirsen off:(

 19. bu arada turgut özal üniverstesinin fiyatını bilen varmı ?

 20. bu ülkede yaşayan her gencin yükseköğrenim isterse alma hakkı varr bu hakkı bir sınava göre değerlendirmek gibi saçma bir sistemde inat ettikleri gibi bir de napalım paran varsaa okuu muhabbetlerii dönüyorr…. birileri oğullarına gemicikler alıcğna ülkeyi kaç paraya satacakları üzerine kirli planlar yapacaklarına biraz da biz gençliğin gelecek sorunlarına eğilselerr artıkk …..

 21. arkadaşlar ben bu sene 2 yıllık meslek yüksek okulunu bitirdim acaba vakıf üniverstelerinde lisans tamamlama olanağım varmı bu konuda bilgisi olan varmı.şimdiden sağolun..

 22. arkadaşlar ben sözelciyim vakıf üniversitesinde hukuk veya uluslararası ilişkiler ve ticaret bölümü okuyabilir miyim acaba alabiliyolar mı sözelden?

 23. bide işadamlarının yada sanatçıların çocukları çıkıp bilmem şu en iyi vakıf üniversitesinde okudum deyip böbürleniyolar lan o kadar para bendede olsa bende okurum çünkü görünüyoki bu ülkede babadan zengin olup yan gelip yatanlar parayı basanlar okuyo…

 24. eğer aranızda vakıf üniversitesi yazacak olan varsa (bu kadar pahalı olmasına rağmen), Koç Sabancı, Bilkent, Yeditepe, Başkent gibi gerçekten iyi eğitim veren üniversiteleri tercih etsin ki, verdiği paraların karşılığını alsın… dikkat edin artık boş bir bina bulan üniversite açıyor

 25. Ulan burslu kazanın bir şey demem de hazırlanmayıpta puanınız yetmiyorsa okumayın özel neyinize sizin Boğaziçi Üniversitesi 3. sınıf öğrencisiyim üstelik maddi durumumuz dehşet-ül muazzam okulun iyi olması önemli olan değildir sizin ne kadar aptal olmamanızdır asıl.

 26. fakir olanlar çalışcak arkadaslarr bu kdar basit.
  Özel (bakın adıüstünde özel) üniversitelerde okumak pahalı olacak tabii mecbur.
  ucuz olursa nolcaktı?
  -Bir sürü üni mezunu sokaklarda olacak.
  -Zaten giderek duyarsızlaşan devletimizin açtığı iş sahaları bu sefer kimseye yetmeyecek.

 27. acıbadem tıp fakültesinde eğitim ücreti 35 bin lira; üstelik kdvsiz fiyatı. sadece kdv’si bile (2.800 lira) devlet üniversitelerinin yıllık harç ücretinin yaklaşık beş katı.

 28. hayır bi de saçma olan şu ki hem para veriyoruz istediğimiz bölümü okumak için hem de puan istiyorlar…!zaten istediğim bölüm için puan ım tutsa devlete giderim öyle değil mi..! saçma..!

 29. orda uzun uzun yazıp artis artis konuşan arkadaşa sesleniorum sen kendini n sanıosunda ahkam kesiosun uzaydamı yaşıosun arkadaşım burası türkiye…nie herkes için eşit eğitim olanağı sağlanmıor..nie parası olan kazanamasa bile qdip adını duyurmuş pahalı üniwersitelerde okuyup ii iş olanaklarına kavuşuor…dierlerinn hakkı yoqmu?onların suçu normal qelrli bi ailede doğmak mı?nie her üniwersitenin eğitim sewiyesini aynı kılmıyorlar zenqnler ii eğitim alsınlar normal watandaş düşük seviyede eğitim alsın ohh n qzel dünya..bırak arkadaşım bu ayakları herşey ortada bu ülkede parayı weren düdüğü çalıo sonuç bu..!

 30. dersaneler ticaret hane olmuş kimden ne kadar koparırsak kardır diye bir düşünce içindeler… Bide adam gibi ders verseler içim gitmicek… okadar hazırlanırsın ümitle… üni. puanları açıklandında hayal kırıklına uramak betona çakılmak böle bişey olsa gerek… Özel üni. gidelim dersin biyerden hayata başlamak gerekir dersin üni. fiyatlarını okuyunca bir şokta böle… sizce ne yapmalıyım bu acımasız karamsar dünyada okumasan bişey olmazsın okumak istersin paran olmaz… azcık indirim vicdan istiyorum yaaaaaa 😦 😦 😦

 31. Sonra diyorlar ki ülkde hırsız var kapkaççı var zanlı var o var bu var sen devlet baba bu kadar kastırırsan unıversıteye gırmeyı ozman kapkaççıda olur hırsız da olur katil kalitesiz bilgisiz bir kişiligede sahip olur buda senın cumhurıyet prestıjını sarsar bu kadar kastırmaya gerek tuturmusunuz kalıfeye eleman kım olacak ya kardesım sen acsana bır genclerın onun yazıktır gunahtır kendı vatandasına kazık atan mıllet ne boyle bır dusunceye sahıp olabılıyorsunuz artı baska bır ulkelere baksanıza 300E unıversite okutoyorlar yazık devlet sen cok yasa devam.
  mc neese unıversıty academıyty.

 32. acıbadem tıp fakültesinde eğitim ücreti 35 bin lira; üstelik kdvsiz fiyatı. sadece kdv’si bile (2.800 lira) devlet üniversitelerinin yıllık harç ücretinin yaklaşık beş katı.

 33. qnn seninle aynı fikirdeyim paralı üniversite ikinci seçenek. üni. okumak isteyen çalışır bazı zevklerinden kısa bi zaman için vazgeçer sıkar dişini paşalar gibi gider okur yok ben çalışamam diyen parasını öder öyle okur odamı olmuyor hayatını bi düzene koymak için başka arayışlara girer sanal alemde boşa zaman geçirmez…

 34. Fiyatlar pahalı.. Yurtdışında daha cazip fiyatlara okuyabilirsiniz. Paylaşım için teşekkürler

 35. yorum yap dur devlette biliyor fiyatların( çokkkkk pahalı )olduğunu önlem alan mı var ?tıkamış kulaklarını sanki onların sorunu değil ,(başkalarına ödeterek yurt dışında okutmak kolay )tabi gereğini düşünen mi var seçim yakında koşa koşa oylarını versinler bu millet daha çok fırın ekmek yemek lazım anlayanlara….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s