tarafından

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Aksiyon Filmi


1-Kanunun Kuvveti (The French Connection) (1971)

Uyuşturucu kaçakçılığını ele alan yapıt, kimilerine göre maceranın ‘aksiyon’a geçişinin ilk örneğidir. Yönetmen “Şeytan” (“The Exorcist”) ile tanıdığımız William Friedkin. Başrolde ise Gene Hackman var.

2-Yüz Yüze (Face/Off) (1997)

John Woo’nun ABD’deki en çarpıcı filmi, ‘yüz değiştirme’ meselesine odaklanan bir aksiyon/noir kırması olarak anılabilir ABD’den bakınca. Ancak esasen bu Hong Kong’daki ‘triad film’ türünün bir devamı. Özellikle kilisedeki çatışma, baskın ve hapishaneden kaçış sahnesine dikkat!

3-Kaya (The Rock) (1996)

Michael Bay imzalı yapıt, bir sarsak polis, bir Amerikan askeri ile bir eski mahkumun üzerinden ‘alternatif kahramanlar’ odaklı bir aksiyon çıkarıyor. Muhalif tavrıyla da Sean Connery, Nicolas Cage ve Ed Harris’li kadrosunun hakkını veriyor.

4-Kaçış (Running Scared) (2006)

2000’lerin en dikkat çekici yönetmenlerinden olan Wayne Kramer imzalı yapıt, Paul Walker’ın başrol performansıyla da öne çıkıyor. Filmin ‘kirli silah’ peşindeki aksiyon sekansları da tavan yapıyor elbette!

5-Hız Tuzağı (Speed) (1994)

90’ların milat niteliğindeki aksiyonlarından. Hız meselesini sinemaya tür üzerinden sokan ilk film olma özelliği taşıyor. Bu durumuyla da Jan De Bont’un en iyi filmi. Zira yönetmen, bunun sonrasında bir daha ayakları üzerinde duramadı. Burada bir teröristin bir otobüse koyduğu bombanın ‘hız’ kesilmesi halinde patlayacak olması ele alınıyor. Bu doğrultuda da Keanu Reeves ile Sandra Bullock’u piyasa soktuğunu da ekleyelim.

6-Görevimiz Tehlike 2 (Mission: Impossible II) (2000)

John Woo’nun ‘Görevimiz Tehlike’si, nihai toplamdaki çatışma, kovalamaca ve casusluk bölümlerinin üzerine düelloyu ve bunların stilize hallerini ekledi. Bu doğrultuda da aslında Amerikan sinemasının son yılllarda en ‘yönetmenlik’ içeren tür örneği oldu. Hitchcock’un “Notorious”unun olay örgüsünü birebir kullanarak postmodern bir yapı kurduğunu da ekleyelim.

7-Hepsini Vur (Shoot’Em Up) (2007)

Michael Davis’in filmi John Woo geleneğinden estetize bir aksiyon sunuyor. Bu doğrultuda da Clive Owen-Monica Bellucci ikilisinin seks sahnesi, ortada kalan bebek gibi öğeler de bu koreografinin bir parçasına dönüşüyor.

8-Devlet Düşmanı (Enemy of the State) (1998)

Tony Scott’ın bu ‘politik’ dokulu aksiyonu, bir ‘kaçış’ meselesi üzerinedir aslında. Teknolojik bir biçimcilik sergilemesiyle de sürekli temposunu yükselterek devam eder. Başrollerde Will Smith ve Gene Hackman var.

9-Bullitt (1968)

Frank Bullitt, arabasıyla iki katilin peşine düşer. Film de Peter Yates’in yönetmenliği bu kaçma-kovalamaca sahnlerinin izini sürüyor. Sinemanın ilk aksiyonlarından!

10-Zor Ölüm (Die Hard) (1988)

Los Angeles’ta bir binada yaşanan polis-terörist çatışmasına odaklanan yapıt, John Mctiernan imzalı. Sonradan dört filmlik bir seriye dönüşen eserin başrolünde Bruce Willis oynuyor ve kendini yerden yere atan ‘masum polis’ kimliğini sergiliyor. McTiernan’ın sonradan ‘aksiyon yönetmeni’ olarak bolca iş bulduğunu da ekleyelim.

kaynak: HT

Reklamlar

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Aksiyon Filmi” üzerine 3 yorum

  1. Yönetmenler de iş bitiyor, bu kişiler doğruysa aktörler ikinci planda yeralıyor senaryolar ne olursa olsun güzelleşiyor.

  2. Bullitt (1968) ve Kanunun Kuvveti (The French Connection) (1971) haricinde hepsini izledim hepside müthiş filmlerdi. Paylaşım için teşekkürler 😉

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s