tarafından

Türkiye’nin en çok kazanan yazarı: Elif Şafak


Yazarın Mevlana ve ‘ilahi aşk’ı anlattığı son romanı “Aşk”, sadece 5 ayda 300 bin satış rakamına ulaştı.

elif safak

Elif Şafak, bu yıl Türkiye’nin en çok kazanan yazarı oldu. Forbes’in araştırmasına göre 19.90 liradan satılan kitap 6 milyon liralık bir ciro yaptı ve yazarı Şafak’a tam 1.2 milyon lira kazandırdı.

2008 Ocak ila 2009 Ağustos döneminde Elif Şafak’ın 9 kitabının ulaştığı satış rakamı ise 393 bin oldu. 7.6 milyon liralık toplam ciro ile Elif Şafak Türkiye’nin en çok kazanan yazarı oldu. Şafak’ın son 1.5 yılda kitaplarından kazandığı para 1.5 milyon lira oldu.

25 DİLE ÇEVRİLDİ

Şafak’ın kazandığı bu paraya ise yurtdışındaki satış gelirleri dahil değil. Yazarın yurtdışında basılan kitaplarıyla ilgili işlerini New York’taki edebiyat ajansı yürütüyor. Şafak’ın bugüne kadar 25 dile çevrile romanları dünyanın en önemli yayın-evlerinden Farrar, Straus and Giroux, Viking ve Penguin tarafından yayınlanıyor. Aşk kitabı için Türkiye’de ciddi bir tanıtım kampanyası yapıldı. Bunun için Elif Şafak ilk kez bir reklam ajansı ile bir çalışma yaptı ve kitap için poz verdi.

Pembe kapağa erkek okuyuculardan eleştiri geldiği için hemen kül rengi tasarımlı baskı yapıldı. 2008 Ocak – 2009 Ağustos döneminde Türkiye’de en çok satan 20 yerli kitabın toplam satışı 2 milyon adet oldu. 20 yazarın toplam geliri 7.3 milyon lirayı buldu. Türkiye’nin en çok satan ve en çok kazanan yazarı bu yıl Elif Şafak oldu.

ÇOK KAZANANLAR

Listede, gelirleriyle bir milyon lira sınırını aşan dört yazar var. Elif Şafak, Turgut Özakman, Ayşe Kulin ve Orhan Pamuk. Geçen yıl bu sınırı sadece Orhan Pamuk aşabilmişti. En çok satan 20 kitabın toplam satış adedi de iki kat artarak 1 milyondan 2 milyona yükseldi.

Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi 150 binlik satış rakamına ulaştı. Ahmet Ümit’in, Şems-i Tebrizi’nin öldürülerek kuyuya atılması konusunu işlediği ‘Bab-ı Esrar’ 68 bin, Turgut Özakman’ın Diriliş kitabı ise 240 bin sattı.

Kaynak: Yeni Şafak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s