tarafından

Atatürk’ün evine hırsız girdi!


Mustafa Kemal Atatürk’ün 16. Kolordu Komutanı olduğu dönemde 1 yıl konakladığı ve şuan Diyarbakır’da müze olarak kullanılan binaya hırsız girdi. Son 3 yıldan bu yana korunmayan müzeye giren hırsızlar 500 TL para aldıktan sonra değerli eşyalara hasar verdi.

Çanakkale Savaşı’ndan sonra 1916 yılında 16. Kolordu Komutanı olarak Doğu cephesinde görevlendirilen Mustafa Kemal Atatürk, o tarihlerde Samanoğlu köşkü olarak bilinen Gazi köşkünde 1 yıl konakladı. Diyarbakır Belediyesi’nin 1926 yılında Atatürk’e hediye ettiği 16. yüzyıldan kalma köşk, tadilatın ardından uzun yıllar önce müzeye dönüştürülmüştü. Atatürk’ün Diyarbakır’da kaldığı dönemde kullandığı eşyaların sergilendiği müze, dün gece kimliği belirsiz kişiler tarafından soyuldu. Son 3 yıldır korunmayan köşke pencereden giren hırsızlar müzenin 1 günlük hâsılatı olan 500 TL’yi aldı. Müzedeki eşyalara zarar veren kimliği belirsiz kişi ya da kişiler karanlıktan faydalanarak kaçtı. Görevlilerin Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne haber vermesinin ardında Asayiş Büro olay yerine gelerek parmak izi aradı. Hırsızların bulunması soruşturma başlatıldı.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yardım talep eden müze işletmecisi Aziz Kadri Özyıldız, güvenlik önlemi alınmamasına tepki gösterdi. Devleti Atatürk köşkünü korumaya davet eden Özyıldız, “Bu ev onurumuz, şerefimizdir. 1926 yılından polis tarafından korunan müze son 3 yıldır güvenlik alınmıyor. Bu gün hırsızlık yaşanıyorsa yarın burası tahrip edilir, yetkilileri görevlerini yapmaya davet ediyorum” diye konuştu. (HT)

Reklamlar

Atatürk’ün evine hırsız girdi!” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s