tarafından

Kredi kartlarında önemli düzenleme


Hükümet, bankaları ve kredi kartı şirketlerini, “Tüketicileri ödeyemeyecekleri borçlara sokmamaları” konusunda uyardı.

Küresel ekonomik krizden en çok etkilenen ülkelerden biri olan İngiltere’de hükümet, mevcut borçlanmalar üzerinden faiz oranlarının ve tüketicinin onayı olmadan kredi kartı kullanım limitlerinin artırılmasının durdurulmasını istedi.

İngiltere’nin Tüketimden Sorumlu Bakanı Kevin Brennan, İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye yaptığı açıklamada, “Kredi kartı şirketlerinin tüketicilere kafa karıştırıcı ve karmaşık ödeme koşulları dayatmaları ya da gerekli açıklamaları yapmadan faiz oranlarını yükseltmeleri kabul edilemez” dedi.

Hükümet, konuya ilişkin alacağı önlemler çerçevesinde, kartların minimum limit borçlarının değil, yüksek nakit çekimlerinin ve en pahalı borçların ödenmesinin öncelikli olmasını sağlayacak.

Ayrıca, her ay kredi kartlarının minimum borç ödeme miktarları artırılacak ve kredi kartı limitlerinin tüketicilerin onayı olmadan artırılması yasaklanacak. İngiliz hükümeti ayrıca, borçlar üzerindeki faiz oranlarının artışını kısıtlamayı veya yasaklamayı da planlıyor.

Kredi kartlarıyla ilgili alınacak bu önlemler ve hükümetin konuya ilişkin önerileri, ülkedeki tüketici dernekleri tarafından memnuniyetle karşılandı.

AA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s