tarafından

YGS ve LYS’de başarılı olmanın 7 kuralı


Eski sistem ÖSS, Yeni sistem YGS ve LYS sınavlarına girecek öğrencilerin, başarı için öncelikle okuma hızlarını artırmaları tavsiye edildi.

ygs ile ilgili görsel sonucu

Dr. Kalkınç, öğrencilere çeşitli örnekler vererek ders çalışma ve sınavda başarılı olmanın yöntemlerini anlattı.

Sınava hazırlanmanın ve sınavlarda başarılı olanın 7 altın kuralını öğrencilere aktaran Dr. Kalkınç, öğrencilerin en çok zamanı yetiştirememekten şikayetçi olduğunu söyledi. Zamanın nasıl daha iyi kullanılacağını örneklerle dile getiren Kalkınç, sınava gireceklere birinci kural olarak okuma hızlarını artırmalarını tavsiye etti. Bir öğrencinin dakikada en az iki yüz kelime okuyor olabilmesi gerektiğinin altını çizen Kalkınç, bu tür öğrencinin sınav süresini daha verimli kullanabileceğini dile getirdi.

Öğrencilere, ikinci kural olarak; sınava zor soru yerine kolay ve bildikleri sorudan başlamalarını öneren Kalkınç, “Zor soruyu çözeyim daha sonra diğerlerini çözerim düşüncesi yanlış. Sınava bildiğiniz ve kolay sorudan başlayın. Zor soru ile uğraştığınızda sınav sonunda süre yetmediği için iyi bildiğiniz pekçok kolay soru kaçırabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.
Üçüncü kuralın, dikkati dağıtan etkenlerden uzak durmak olduğunu söyleyen Kalkınç, bunların en önemlilerinin bilgisayar ve cep telefonları olduğunu dile getirdi. Bilgisayar veya cep telefonuyla temas halinde bile insan gücünün yüzde 30 oranında düştüğüne ve dikkat dağınıklığı oluşturduğuna dikkat çeken Kalkınç, öğrencilerden cep telefonlarını sınava kadar velilerine teslim etmelerini ve geri almamalarını istedi.

Düzenli ders çalışmanın dördüncü altın kural olduğunu vurgulayan Kalkınç, beşinci kural olarak sosyal faaliyetleri gösterdi. Sosyal faaliyet olarak sportif aktiviteleri öneren Kalkınç; bunların yürüme, yüzme, tenis oynama gibi sporlar olabileceğini dile getirdi. Kalkınç, altıncı ve yedinci altın kural olarak da sırasıyla fizyolojik olarak hazır olmayı ve anne baba ile iletişimi gösterdi.

Kaynak: HT

Reklamlar

YGS ve LYS’de başarılı olmanın 7 kuralı” üzerine 3 yorum

  1. uygulamak kolay mı baktım ama zor

  2. Arkadaslar bn lıse sondayım ygs ye calısmaya basladım fakat lys de basarısız olacagımdan emınım cunku bn meslek lisesinde okuyorum ve bır sey ogretmedıler ne yapacagımı bılemıyoruArkadaslar bn lıse sondayım ygs ye calısmaya basladım fakat lys de basarısız olacagımdan emınım cunku bn meslek lisesinde okuyorum ve bır sey ogretmedıler ne yapacagımı bılemıyoruArkadaslar bn lıse sondayım ygs ye calısmaya basladım fakat lys de basarısız olacagımdan emınım cunku bn meslek lisesinde okuyorum ve bır sey ogretmedıler ne yapacagımı bılemıyoruArkadaslar bn lıse sondayım ygs ye calısmaya basladım fakat lys de basarısız olacagımdan emınım cunku bn meslek lisesinde okuyorum ve bır sey ogretmedıler ne yapacagımı bılemıyorum
    dershaney

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s