tarafından

Orhan Pamuk’un Yeni Kitabı: Manzaradan Parçalar


Orhan Pamuk yeni kitabı ‘Manzaradan Parçalar – Hayat, Sokaklar, Edebiyat’ta, çocukluğundan başlayarak hayatından ve yaşadıklarından söz ediyor. Babasının ölümü, siyasi dertleri, futbol oynarken ya da romanlarını yazarken hissettikleri, annesinin sigara böreği yapışı, yaz gecesi bir sivrisineğin hareketleri ve Boğaz gemileri hakkındaki gözlemleri ‘büyük bir manzara’nın parçası olarak işleniyor.

Pamuk, İstanbul’dan, Adalar’dan, New York’tan, Venedik ve Kalküta’dan söz ediyor; kendi suçluluk duygularından, rüyalarından, eski berberlerden ya da çocukluğunda sokaklarda atıştırdığı şeylerden hikâyeler çıkarıyor. Orhan Pamuk’un gözünden dünyayı anlatan kitap, tıraş olmaktan asansöre binmeye, dünyayı çocuk gibi seyretmekten deprem endişelerimize, trafik ile dinden eski yangınlara ve yıkımlara dek uzanıyor.

EN ÇOK BEKLENEN KİTAPLAR ARASINDA
Pamuk’un Türkçe’de yayımlanmamış bir başka kitabı ise yakında ABD’de çıkacak. Pamuk’un geçen yıl Harvard Üniversitesi’ndeki Charles Eliot Norton kürsüsünde verdiği edebiyat derslerinden oluşan kitap, The Huffington Post yazarı Anis Shivani tarafından 2010’un en çok beklenen kitaplar listesinde gösterildi. Türk okurlar bu kitabı 2011 baharında okuyabilecekler.

Habertürk

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s