tarafından

Bisikletle Dünyayı Dolaşmak


Yoğun iş hayatının verdiği stres, omzumuzda yüke dönüşmüş sorumluluklar ve bitmek bilmeyen tatil özlemi. Neredeyse hepimizin aklına işi gücü bırakıp dünya turuna çıkmak gelmiştir. Aklımıza gelmiştir de neredeyse tamamına yakın çoğunluk buna cesaret edememiştir. Öyle kolay değil tabi geçim kaynağını bir kenara bırakıp alıp başını gitmek. Çok istememe rağmen ben de cesaret edemeyenlerdenim. Fakat benim dünyayı gezme açlığımı bir nebze de olsa gideren birisi var. Demir atlı adam. Gürkan Genç.

10

Gürkan Genç bisikletiyle dünyayı fersah fersah gezmeye kendini adamış bir gezgin. Kıta geçişleri haricinde çöl, kar, kış, yağmur, çamur, dere, tepe demeden her yere bisikletiyle gidiyor. 2012 yılında başladığı dünya turunu 2020 yılında bitirmeyi planlıyor. Başladığı bu büyük yolculuktan önce bir de Türkiye’den Japonya’ya yine bisikletle gittiğini de eklemek isterim.

9

Benim için Gürkan’ı bu kadar özel yapan şeylerden biri bizim yapamadığımızı yapıyor olması. İşini gücünü bir kenara bırakıp sevdiği şeyi yapmak için engel tanımadan yola koyulması. Tabi bunu okur okumaz akla ilk gelen soru gezerken harcadığı parayı nereden bulduğu oluyor. Sponsorlar sağolsun diyorum fakat sponsor bulmak Gürkan için kolay olmamış. Yine çoğumuzun uğraşamayacağı çoklukta (gerçekten çok) firma ile görüşme yapıp maalesef olumlu dönüş alamamış.

6

“Bisiklet; bir noktadan diğerine giderken detayları görebileceğin kadar yavaş, yol alabileceğim kadar hızlı, yaşamımı sürdürebileceğim ekipmanları taşıyabilecek kadar dayanıklı, doğayı kirletmeyecek kadar temiz bir ulaşım aracı.” Kendi kelimeleriyle böyle cevaplıyor neden bisikleti tercih ettiğini. Kendi kelimeleri diyorum ama Gürkan Genç’le daha önce tanışmadım. Onunla ilgili bütün bilgiyi kendi web sitesinden ve sosyal medyadan edindim. Zaten yazının başında söylediğim dünyayı gezme açlığımı gidermem de bu yolla oldu. Gittiği yerleri fotoğraflayıp, yolda başına gelenleri öyle güzel anlatıyor ki sanki onunla beraber o yollarda o hisleri paylaşıyorsunuz. Bazı ülkelerin sınırlarını geçerken yaşadığı stres, dilini hiç bilmediği bir bölgede yardıma ihtiyaç duyduğundaki çaresizlik, manzarası mükemmel olan bir yere gittiğindeki heycanı, farklı sebeplerden dolayı yetişmeye çalıştığı bir yere giderken ki gerginliği, yolda olmanın ve istediği şeyi yapmanın verdiği mutluluğu ve her şeyi hissedebiliyorsunuz.

4

Dünyayı dolaşmak kolay bir şey değil. Çoğu anne babanın gönlü kendi çocuğunun böyle bir yolculuğa çıkmasına razı olmaz. Gürkan’a kendi çocuğu dünyayı gezmek istese tepkisi ne olur diye sorduğunuzda dünyanın çeşitli yerlerine ileride doğacak çocuğu için notlar bıraktığını ve bu notları çocuğunun gidip bulmasını istediğini söylüyor.

Okudukça tanıyacağınızı ve seveceğinizi umuyorum. Çok samimi bir dili var ve gezerken gerçekten sizi de gezdirip okuduğunuzdan keyif almanızı sağlıyor. Tabi o kadar web sitesi var orada kendinden ve gezdiği yerlerden bahsediyor dedik. Ben size onunla tanışmanız için bir fırsat sundum. Geriye kalanını da www.gurkangenc.com adresinden size bırakıyorum.

Fotoğraflar http://www.gurkangenc.com adresinden alınmış Gürkan’ın çektiği fotoğraflardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s