tarafından

Youtube’dan Para Kazanmak


İnternet hayatıma girdiğinden beri o kadar fazla vaktimi aldı ki bazen keşke bu vakti paraya çevirebilseydim diye düşünmeden edemez oldum. Bu konuda yalnız olmadığıma eminim. Bu yazıda bahsedeceğim konu gerçekten bu işe gönül verip saatlerini harcamak isteyen insanların yararına olacak şimdiden söyleyeyim.

yt_1200-vfl4C3T0K.png

Önce internetten para kazanmaktan bahsedelim ki bunun bir kolu olan Youtube’a gelebilelim. Biraz karamsarca olacak ama bu iş göründüğü gibi kolay değil. İnsanlara bir hizmet vermeliyiz ki karşılığında parasını alabilelim. Bu hizmeti uzman olduğunuz bir konuda danışmanlık yaparak verebilirsiniz. Veya öğretmensinizdir insanları etkileyip ders anlatma yeteneğiniz çok iyidir bununla para kazanırsınız. Ya da ticari yönünüz çok iyidir ve bir e-ticaret sitesiyle ufaktan başlayıp işlerinizi yürütebilirsiniz. Youtube’dan para kazanmak bu söylediklerimin yanında belki de sizden en az beklenti içinde olanıdır ki insanlar gerçekten para kazanan “Youtuber” ları duyup bu yazıyı okumaya başlamış olabilir.

Youtube’da kanal açmak çok kolay hatta bir Gmail hesabınız varsa zaten kanalınız siz istemeseniz de açılmış oluyor. Kanalımız hazır.  Şimdi içerik üretmek lazım. Tabi içeriği üretirken başka bir kanalın çok izlenen videosunu alıp kendi kanalınıza koyamıyorsunuz. Youtube buna telif haklarından dolayı müdahale ediyor. Sadece müzik koymaya çalıştığınızda bile aynı sonuçla karşılaşıyorsunuz. Unutmadan söyleyeyim en çok izlenen videolar ünlü sanatçıların klipleri. Bunu hesaba katmıyorum çünkü onların asıl gelir kaynağı bu değil. Yani Youtube para versin diye müzik yapmıyorlar. Tabi siz kendi müziğinizi yaparak bu amaçla kullanabilirsiniz. Orijinal içerik üretmemiz lazım. Dünyanın en çok abonesi olan kanalın sahibi içeriklerini genelde insanları eğlendirmek üzerine üretiyor. Ülkemizde de iki elin parmak sayısını belki biraz geçen ünlü Youtuberlar var fakat yaptıkları işi küçümseyip ‘Ya adam video atıyor para kazanıyor çocuktaki/kadındaki rahatlığa bak’ dememek lazım. Onlar için bu hobi olmaktan çıkıp işleri haline dönüşüyor. Vakitlerinin çoğunu hangi konuda nasıl bir video çekeceklerini düşünmekle, konuyu bulduktan sonra neredeyse TV çekimi yapar gibi çekim yapmakla ve çekilen videoları bir kurguya göre düzenleyip sonunda kanala yüklemekle harcıyorlar. Arasına virgül koyarak tek cümlede söylediğim şeyler onların o kadar çok vaktini alıyor ki her kanal açan ünlü olup burdan para kazanamıyor.

pewdiepie1

PewDiePie Youtube’un En Çok Abonesi Olan Kanalı. 10.02.2017 Tarihindeki Abone sayısı 53.394.641. Siz bu yazıyı okuduğunuzda kim bilir kaç olacak 🙂     Fotoğraf http://www.stuff.com.tr adresinden alınmıştır.

Oyun oynayarak para kazanmayı planlıyor olabilirsiniz ama o ünlü gamerlar bile çoğu zaman oyunların yeterli olmadığını görüp tarz değiştirerek yukarıda verdiğim örneğe dönüyorlar. Tabi başta çok profesyonel olmaya gerek yok. Samimi bir dille insanların ne istediğini bilerek ona göre videolar üretirseniz istikrarlı bir şekilde abone ve izlenme sayınız artacaktır. Video paylaşmanın sıklığı da çok önemli. Aboneler düzenli içerik paylaşmanıza çok önem veriyor. Örneğin siz haftada bir video yükleyecekseniz bunu hakkında kısmında veya bir videoyla belirtin. Gününü saatini yazın ki bu işi ciddiye aldığınızı bilip o saatte sizin videonuzun geleceğini bilsinler. Bunun dışına da çıkabilirsiniz fakat yine bunu en basitinden bir videoyla belirtmekte fayda var. ‘İş gereği, hastalıktan, okuldan vs dolayı şu kadar süre video paylaşamayacağım fakat şu tarihte tekrar görüşmek üzere’ diyebilirsiniz.

recycling-facts-statistics

Videoyu ürettik. Belirli bir yayın akışı oluşturduk. Şimdi sırada çoğumuzun sevmediği fakat gerçekten abone sayınızı artıracak o kelimeler var. “ Videoyu beğendiyseniz beğen tuşuna basmayı ve hala abone değilseniz abone olmayı unutmayın.” Siz farkında olmasanız da sizin yaptığınız işi beğenenler bunu yapıp kanalınızın daha da büyümesinde size çok yardımcı olacaklar. Beğenenlerden bahsetmişken beğenmeyenleri de göreceksiniz. Küfür yazanlar, hakaret edenler, karalamaya çalışanlar her işte olduğu gibi burada da olacak fakat o bildiğimiz “Klavye Delikanlılığı” sebebiyle burada sayıları daha fazla olacak. Böyle bir durumda karşılaştığınız da fevri davranıp yazılanlara aynı şekilde cevap vermek o yazan kişiden farkınız olmadığını göstereceği için insanların gözünde büyük bir eksi olarak kalacaktır. Bunun yerine o kişiye güzellikle cevap verip onu adam yerine koyduğunuzu hissettirirseniz zaten alacağınız dönüşe siz bile hayret edeceksiniz. Eğer ki hala devam ediyorsa engellemekten başka çare yok. Cevap vermekten bahsetmişken. Elinizden geldiğince yapılan yorumlara cevap verin. Size o klavyenin başından rahatlıkla ulaşabileceklerini hissetmek sizinle daha fazla iletişim içinde olmak istemelerine dolaylı olarak da abone sayınızın artmasını sağlayacaktır.

Bu adımları sabırla uyguladığınızda takipçi abone sayınızdaki istikrarlı artışı göreceksiniz. Bu artış daha çok izlenmenizi, daha çok reklam almanızı ve daha çok para kazanmanızı sağlayacaktır. Ben bunu uygulamak isteyenlerinize bir yol çizdiğimi umuyorum. En azından “Ne kadar zor olabilir ki” veya “Kolay para kazanma yöntemi” gibi düşüncelerinize cevap olduğumu düşünüyorum. Umarım faydalı olabilmişimdir. Kim bilir belki bir gün kanalınızda benden de bahsedersiniz 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s